top of page

Czym jest higiena pracy? To coś, co powoduje, że nasze miejsce pracy sprzyja naszej kreatywności, efektywności i produktywności. Albo kompletnie, doszczętnie ją niszczy.  Najważniejsze to wiedzieć co pomaga nam się lepiej zorganizować, efektywniej pracować i osiągać lepsze wyniki i się tego po prostu trzymać. Szczególnie utrudnione jest to podczas pracy zdalnej, kiedy pracujemy i uczymy się w domu. Jak więc zadbać o higienę pracy, gdy pracujemy zdalnie?

Musisz mieć miejsce!

To jest tak oczywiste, a jednak niektórzy nadal pracują gdzieś tam na fotelu, na podłodze porozkładane mają kartki, na parapecie stoi kubek z kawą i siedzą w kompletnej ciasnocie. Jeśli pracujemy w domu – musimy zadbać o to, żeby mieć swój kąt. Swoje biurko, swój fotel, swoje karteczki samoprzylepne, kolorowe długopisy i co tam jeszcze potrzebujemy. Nie każemy siedzieć przy nim cały czas, ale musimy mieć świadomość tego, że gdzieś tu jest nasze miejsce, z którego zawsze możemy w pracy skorzystać. Poza tym działa to bardzo mobilizująco – żeby się w ogóle do tej pracy zebrać. Siadasz tam = pracujesz. To miejsce będzie ci się właśnie tak kojarzyło. I dobrze! Mobilizacja 100%.

Przechowywanie rzeczy

Biurko może mieć mnóstwo szuflad, możemy mieć przy biurku szafę z dużą ilością szafek. Dobrze jest wszystko sobie tak zaplanować, aby przechowywać te wszystkie ważne i mniej ważne rzeczy czy dokumenty w przeznaczonych im miejscach. To, co jest dla twojej pracy najważniejsze – niech zawsze będzie blisko, aby nie trzeba było wstawać i szukać po kartonach i pudełeczkach. Jeśli będziesz musiał coś znaleźć, a nie będziesz miał pojęcia gdzie jest i przyjdzie do przetrząsania całego domu to motywacja do pracy całkowicie spadnie. Nie ma pracy – nie ma wyników.

Zaplanuj swój czas

Czas to pieniądz i nie ma nic cenniejszego. Odpowiednio zaplanowane zadania, uporządkowanie i system porządkowania są niesamowicie ważne. Może brzmi nudno, ale dzięki temu jest pewność, że wszystko zostanie wykonane. Warto wiedzieć ile pracujemy i ile mamy potem przerwy. Gdzie co jest na komputerze, w jakim folderze i podkategorii. Gdzie znajdują się papiery takie, a gdzie tamte. Dzięki temu będziemy mieli porządek i ład, który zmotywuje do działania.

Małe zadania?

IMG_7230.jpg

fot. Agata Matusiak

Zrób je od razu. Wiesz, że coś, co właśnie musisz zrobić w trakcie innej czynności zajmie ci dwie minuty? Poświęć je na to. Potem gdzieś te dokumenty, kartki, zapiski i karteluszki odłożysz i nigdy nie nadejdzie odpowiedni moment.

Podstawowe zasady pracy zdalnej

office-626097_1920.jpg

1.    Odpowiednio przygotuj miejsce pracy. Przed rozpoczęciem pracy zadbaj o wywietrzenie pomieszczenia. Miejsce pracy/nauki musi by odpowiednio oświetlone (najlepsze jest światło dzienne).

 

 

2.    Zrób sobie plan dnia. Ustal jaki materiał jest na dziś do wykonania (stwórz plan pracy może by on zgodny z dotychczasowym planem lekcji). Uczniowie, którzy uczestniczą w lekcjach zgodnie z planem ustalonym wcześniej mają ten problem nieco „z głowy”, jednak wielokrotnie potrzebny jest jeszcze czas na odrobienie zadania domowego. Jeśli nauczyciel prosi o wykonanie zadania w trakcie zajęć – nie odkładaj tego na później! To jest właśnie ten czas, kiedy powinieneś zrobić zadanie – jeśli je wykonasz, będziesz mieć potem czas na inne sprawy.

 

3.    Wyłącz komunikatory i portale społecznościowe oraz inne rozpraszacze: telewizję, inne zakładki w przeglądarce internetowej.

 

4.    Zasady w rodzinie: odgórnie ustalcie, kiedy i kto korzysta ze sprzętu - to pozwoli Wam uniknąć przestojów i ograniczy nieporozumienia

 

5.    Pracuj i ucz się w porze najlepszej dla Ciebie, niezależnie jakim typem jesteś - rannym ptaszkiem czy sową, ustal w planie dnia tyle czasu na zajęcia abyś zdążył wszystko zrobić. Nie odkładaj nic “na jutro”

 

6.    Bezpieczeństwo i higiena pracy: rób regularne przerwy w nauce. Nie nadwyrężaj wzroku, daj oczom odpocząć. Nadmiar pracy przy monitorze i ekranie tabletu, smartfona itp. szkodzi Twoim oczom. Przerwy wykorzystuj na patrzenie w dal: przez okno, na ścianę pokoju itd. Najlepszy dla oczu jest kolor zielony, jednak jakiekolwiek tło analogowe będzie lepsze od ekranu. Nie wykorzystuj przerw na sprawdzanie portali społecznościowych czy granie w gry!

 

7.    W regularnych odstępach (np. co godzinę) wstań od biurka, zmień aktywność, zrób parę skłonów, zejdź i wejdź po schodach

 

8.    Dłuższe przerwy w środku dnia (np. przerwę obiadową po 4 lekcji) poświęć na posiłek. Nie jedz przy tym samym biurku! Zmień miejsce. Daj odpocząć mózgowi - może to czas na relaks np. rozmowa z kimś znajomym lub rodziną

 

9.    A po całym dniu pracy: skończyłeś - odpocznij, zasłużyłeś! :)

bottom of page